Sektörden Haberler...

Bağdat Caddesi'nde binaların yüzde 80'i yıkılacak

bagdat-caddesi-yikilacak

Kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye'deki riskli yapılar tespit ediliyor. Bağdat Caddesi'nde yapılan incelemelerde binaların yüzde 80'inin yıkılacak durumda olduğu tespit edildi.

ANKARA- Kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye'deki riskli yapıların tespit edilmesine başlandı. 50 yıllık binaların bulunduğu Bağdat Caddesi'nde yapılan incelemelerde, binaların yüzde 80'inin yıkılacak durumda olduğu tespit edilirken, 30 bina için ise yenilenme raporu verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye genelindeki riskli yapıların tespitine başlandı. Bağdat Caddesi'nde incelemelerde bulunan Kentsel Dönüşüm Bakanlık Yetkili Kuruluşu Tektaş Mühendislik, 50 yıllık binaların bulunduğu Bağdat Caddesi'nde binaların yüzde 80'inin yıkılacak durumda olduğuna ilişkin rapor hazırladı. Açıklamaya göre Tektaş Mühendislik, Bağdat Caddesi'ndeki 30 bina için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na "Binalar Yenilenmeli" raporu verdi.

Yeni binalarda problem yok

Kentsel dönüşüm sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendiren Tektaş Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, Bakanlıktan onay aldıklarını ve bu binaların yenilenmesi sürecinin başlatıldığını açıkladı. Hakan Çatalkaya, "Alanlarda yaptığımız çalışmalarda gördüğümüz üzere, 1999 yılında yaşanan deprem bir milat oldu. O tarihten sonra artık hazır betona dönüldü ve bir standart oluşturuldu. 2007 Deprem Yönetmeliğine uygun yeni yapılan binalarda bir problem yok ama 1999 yılından önceki çoğu binalar riskli" dedi.

Sadece binaların deprem risk raporu vermediklerini belirten Hakan Çatalkaya şunları kaydetti: "Bize başka talepler de geliyor. Bir departmanımız bina ortak karar protokolünü ve tüm süreç için hukuk danışmanlığını veriyor, bir departmanımız hak sahipleri adına bakanlık kredi ve kira yardımlarını çıkartıyor. Çözüm ortaklarımız ile de kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek binaların inşaatlarını yapıyoruz. Talep edildiği müddetçe '12 Adımda Kentsel Dönüşüm' ile hak sahiplerinin eski binalarını yeniliyoruz ve iskanlı tapularını veriyoruz "

Kaynak: http://www.dunya.com/bagdat-caddesinde-binalarin-yuzde-80i-yikilacak-170807h-p1.htm